President Yoweri Museveni and his wife Janet during prayers.
EC Village Verification

President Museveni has appointed former Ruhama Member of Parliament Janet Kataha Museveni as the new cabinet Minister for Education and Sport replacing Jessica Alupo in the newly elected government at the presidential session of the Government on Monday.

Janet Museveni recently graduated from UCU with a masters of Arts in Organizational Leadership and Management.

This comes weeks after Mr. Museveni, with whom she has four children elevated their firstborn Muhoozi Kainerugaba to Major General, one of the highest ranks in in the Uganda military.

Stories Continues after ad

Mrs. Museveni has been Minister for Karamoja Affairs in Uganda’s Cabinet since 27 May 2011.

As Minister of Education and Sports, Mrs. Museveni will handle matters relating to education, training and sports.

READ FULL CABINET LIST HERE 

In the Ugandan government system, each minister is also responsible for international matters in their sectors and for matters relating to appointments and personnel administration in the Ministry of Education. Each minister also directs financial planning and the preparation of budgets and other joint matters in his/her respective field.

Who is Janet Museveni

Janet Kainembabazi Kataaha Museveni was born in Bwongyera village in Kajara county, Ntungamo District, Western Uganda to Mr. and Mrs. Edward Kataaha. She attended Kyamate Primary School, and Bweranyangi Girls’ Senior Secondary School.

Mrs. Museveni went into exile in 1971, when Idi Amin toppled the Milton Obote regime in a military coup. She married Yoweri Museveni in August 1973. When Idi Amin’s regime fell from power in April 1979, she moved back to Uganda from Tanzania where she had been living in exile with her husband.

She founded the Uganda Women’s Effort to Save Orphans (UWESO), a private relief agency in late 1986, which she said was shaped by her experience as a refugee. She became involved with the HIV/AIDS campaigns in Uganda in the 1990s, forging ties with radical pastor Martin Ssempa for abstinence-only sex education.

In November 2005, she announced that she would seek the parliamentary seat of Ruhaama county in the February 2006 general elections. Beating FDC strongmon Augustine Ruzindana overwhelmingly and was re-elected in March 2011.