NRA first Deputy Army Commander Maj Gen Fred Rwigyema Gisa

The names of Uganda’s ‘who is who’ appear on the Parliament of Uganda list for those to be awarded medals.

FATHER AND DAUGHTER: DP stalwart Mzee Boniface Byanyima and his daughter, fiery political activist Winnie Byanyima, a former MP for Mbarara Municipality
FATHER AND DAUGHTER: DP stalwart Mzee Boniface Byanyima and his daughter, fiery political activist Winnie Byanyima, a former MP for Mbarara Municipality

Prominent among the 1142 MPs, both past and present, is leading opposition figure Dr Warren Kizza Besigye Kifefe, the father and daughter pair of Boniface and Winnie Byanyima, former Uganda National Liberation Army (UNLA) Chief of Staff Major General David Oyite Ojok and former National Resistance Army (NRA) first Deputy Army Commander (DAC) Major General Fred Gisa Rwigyema.

Former UNLA Chief of Staff Maj Gen David Oyite Ojok
Former UNLA Chief of Staff Maj Gen David Oyite Ojok

The ceremony to award medals to all members of Uganda’s post-Independence MPs will be presided over by President, assisted by the Speaker of Parliament Rebecca Kadaga Alitwala.

 

Former Vice President (UPC II) and Chairman of the Military Commission Paulo Muwanga
Former Vice President (UPC II) and Chairman of the Military Commission Paulo Muwanga

Other prominent Ugandans include former Vice Presidents John Babiiha of the Uganda People’s Congress (deceased, UPC 1), Paulo Muwanga (deceased, UPC II) and Professor Gilbert Bukenya Balibaseeka (NRM); former Prime Ministers Dr Samson Babi Mululu Kisekka and George Cosmas Adyebo (NRM), both deceased; former First Deputy Prime Minister Eriya Kategeya (NRM), deceased and former Third Deputy Prime Ministers Dr Eric Adriko and Al Hajji Abubaker Mayanja Kakyama (RIP), both of the NRM; a former Head of Public Service Abdalla Anyuru (RIP) and the youngest-ever MP Proscovia Alengot Oromait, who became a legislator at only 19.

YOUNG: The youngest-ever Ugandan MP Proscovia Alengot Oromait
YOUNG: The youngest-ever Ugandan MP Proscovia Alengot Oromait

Other young legislators include Cerinah Nebanda, who became MP at only 24 years.

Former minister and MP Grace Ibingira
Former minister and MP Grace Ibingira

The list also includes MPs who served as ministers the first post-Independence UPC government and among these are Adoko Nekyon, Basil Bataringaya, Grace Ibingira, John B Kakonge, Lawrence Kalulu Ssettala, Dr EBS Lumu, Felix Onama, GOB Oda, Balaki Kirya and John Rwamafa. It is imperative to note that during Iddi Amin’s regime from 1971 to 1979, there was no parliament and the country cannot talk of parliamentary activities at the time. However, following the ouster of Amin on April 11, 1979, the incoming government, the Uganda National Liberation Front (UNLF), came in with the National Consultative Council (NCC), an amalgam of the 28 political groups that acted as the Parliament of the time, chaired by Edward Rugumayo.

Former National Consultative Council (NCC) Chairman Prof Edward Rugumayo
Former National Consultative Council (NCC) Chairman Prof Edward Rugumayo

The NCC was the 3rd Parliament, and was later expanded to 120 groups to accommodate people of other political dispensations.

Then, following the ascendancy to power of Dr Apollo Milton Obote in December 1980, the fourth Parliament was born with 126 elected members and 10 specially elected members.

At the time the MPs who were also ministers included among others Dr David Anyoti Obiara, Eng Abraham Pellen Nkalubo Waliggo, Akena P’Ojok, Joel Aliro Omara, Dr Tako Moses Apiliga, Dr Picho Owiny, Dr Adonia Tiberondwa, Dr John Joseph Otim, Dr James Rwanyarare, Dr Shafiq Arain, Patrick Masette Kuuya, Vincent Rwamwaro and Dr Patrick Rubaihaiyo.

The second UPC government (UPC II) was in place between December 10, 1980 and July 27, 1985, when Dr Obote was ousted by the UNLA, ushering in the military junta of General Tito Okello Lutwa, which had no Parliament.

Then in 1986, the NRA under President Yoweri Museveni ascended to power, and established the National Resistance Council (NRC), the parliament of the time that stated with 38 members, with prominent names like NRM Chairman Yoweri Museveni, NRM Vice Chairman Moses Kigongo, Dr Samson Babi Mululu Kisekka, Kahinda Otafiire, Jim Muhwezi, Amama Mbabazi, Dr Kizza Besigye and Nuwe Amanya Mushega, among others. Mostly presided over by the NRM Vice Chairman Al Hajji Moses Kigongo, who acted as Speaker, the NRC was later expanded to 270 representatives. It is important to note that since coming to power 30 years ago in 1986, the NRM is the longest-serving government since Independence and correspondingly has had over 200 MPs who have also served as ministers.

Other notable Ugandans include soldiers, among them UNLA’s Major General David Oyite Ojok (RIP) and Lt Kagata Namiti and NRA’s Maj Gen Fred Rwigyema Gisa, Brig Tadeo Kanyankole and Brig Chef Ali.

 

OCTOBER 9TH 1962 – OCTOBER 9TH 2012 MEMBERS OF PARLIAMENT TO BE AWARDED GOLDEN JUBILEE MEDALS
S/ No. Name
1. A. A. Latim
2. A.J.R.Kangahho
3. A.K.Balinda
4. A.K.Lubega Dr.
5. A.Kasakya
6. A.N.Nume
7. Aachilla John Roberts Rex
8. Aadroa Onzima Alex (Minister NRM)
9. Aanimu Angupale
10. Ababiku Jesca
11. Abola George
12. Abu Kakyama Mayanja Hajji (Minister/UPC 1 and NRM)
13. Abura Pirir Samuel
14. Acayo Christine Cwinya-Ai
15. Acen Rhoda
16. Acheng Joy Ruth
17. Achia Remigio Pian
18. Achia Terence Naco
19. Achieng Sarah Opendi  (Minister NRM)
20. Achile Manoah Mila
21. Acire Christopher
22. Aciro Concy
23. Adima Betty
24. Adoko A. Nekyon (Minister UPC I/NRM)
25. Adome Lokwii Callistus
26. Adong Lilly
27. Adrama A. Muhammed
28. Adriko E.T.S (Deputy Prime Minister/Minister NRM)
29. Adroaa Onzima Alex  (Minister NRM)
30. Adyebo Cosmas George  (Prime Minister NRM)
31. Ael Ark Lodou
32. Agard Didi  (Minister NRM)
33. Agwar, Major
34. Ahabwe Pereza Godfrey (Minister NRM)
35. Aisu Omongole Tom
36. Ajeani Yoramu (DR) (Minister NRM)
37. Ajedra Gabriel Gadison Aridru   (Minister NRM)
38. Ajok Lucy
39. Akaki Ayumu Jovino (Minister NRM)
40. Akello Judith Franca
41. Akello Rose Lilly
42. Akena James Micheal Jimmy
43. Akena P’ojok (Minister UPC II)
44. Akeny John Ricky
45. Akida Alli Gabe
46. Akika Othieno Emmanuel (Minister NRM)
47. Akiror Agnes Egunyu  (Minister NRM)
48. Akol Joshua Wowait
49. Akol Rose Okullu
50. Akora Maxwell Ebong Patrick
51. Akumu Mavenjina Catherine  (Minister NRM)
52. Akure Peter
53. Akwero Odwong Jane
54. Alai Charles (Minister NRM)
55. Alengot Proscovia Oromait (Youngest-ever MP)
56. Aleper Margaret Achilla
57. Aleper Simon Peter
58. Alero Tom Aza
59. Aliat A.
60. Aliganyira Solomon(Capt) (RIP)
61. Aliker Martin Jerome (Dr)  (Minister NRM)
62. Alintuma Nsambu John. C  (Minister NRM)
63. Alinyikira Owagage Ruth
64. Alip Michael
65. Aliro Omara J M  (Minister UPC II)
66. Alisemera Babiiha Jane
67. Aliu Ruth C
68. Allen Andrew
69. Alonga Othman Haruna
70. Aloysius K. Balinda
71. Alum Santa Ogwang
72. Amali Caroline Okao (Minister NRM)
73. Amanya Mushega Nuwe  (Minister NRM)
74. Amasi Patasi
75. Amero Susan
76. Amin Onzi Ezaruku (Maj)
77. Amin Wadriff Abdulai
78. Amoding Monicah
79. Amodoi Cyrus Imalingat
80. Amoit Judith Mary
81. Amongi Beatrice Lagada (Deputy Speaker/CA/ NRM)
82. Amongin Jacqueline
83. Amorut Christopher
84. Amuge Rebecca Otengo  (Minister NRM)
85. Amuriat Oboi Patrick
86. Anang-Odur Lakana Tomson
87. Andruale Awuzu (minister NRM)
88. Angiro Gutmoi Charles
89. Angufiru Margaret
90. Anil Clerk
91. Anite Evelyn (Minister NRM)
92. Anokbonggo Willy Washington
93. Anyolo Samuel
94. Anyoti D.O (Minister UPC II)
95. Anywar Atim O. Beatrice
96. Anywarach Joshua Carter
97. Aol Betty Ocan
98. Apila Tom
99. Apiliga Moses Tako Dr.  (Minister UPC II)
100. Apiu Juku Irene
101. Aporu Okol  (Minister NRM)
102. Apuun Patrick
103. Arapkissa Yekko John
104. Ariko Stephen Omoding (Minister UPC II)
105. Arimpa Kigyagi John
106. Arinaitwe Kariisa Joy
107. Arinaitwe Rwakajara K.
108. Arumadri John Drazu
109. Aruna Adam Imaga
110. Asamo Hellen Grace
111. Asiku Dratrotru Romaano
112. Asubo Markarios B
113. Asupasa Isiko Wilson
114. Ateng Otim Margaret
115. Athiyo Edward Lorika
116. Atiku Benard
117. Atim Joy Ongom
118. Atuto Asdelafi S.
119. Auma Juliana Modest
120. Auru Anne
121. Awenu P. W
122. Awongo Ahmed
123. Awori Aggrey  (Minister NRM/Presidential candidate)
124. Ayena Krispus
125. Ayepa Michael
126. Ayoo Tonny
127. B.K.Bataringaya  (Minister UPC I)
128. B.Lukyamuzi  (Minister UPC I)
129. Baalwa-Isabirye Dan
130. Baba James Boliba  (Minister NRM)
131. Babihuga Winnie J.
132. Babikingira David
133. Babirye Veronica Kadogo
134. Babu Edward Francis  (Minister NRM)
135. Bachou Salim  (Minister NRM)
136. Badda Fred
137. Bagalana Tom Samson
138. Bageine Shem Bajura (Minister NRM)
139. Bagiire Aggrey Henry (Minister NRM)
140. Bagiire Vincent Waiswa
141. Bagoole John B
142. Baguma Isoke Matia (Minister NRM)
143. Bagunywa Arthur
144. Bahane Niyibizi Silver
145. Bahati David
146. Bahinduka Mugarra Martin
147. Baitera Maiteki George
148. Baka Stephen Mugabi
149. Bakaluba Mukasa Peter
150. Bakeine Mabel Lillian Komugisha
151. Bakkabulindi Charles (Minister NRM)
152. Bako Christine Abia
153. Bakobereki B.M
154. Bakoko Bakoru Zoe
155. Baku Raphael  (Deputy/Acting IGG)
156. Bahane Niyibizi Silver
157. Balaki K Kirya
158. Balangira Abdul Nakendo
159. Balemezi Nalubega Lydia
160. Baliddawa Edward Kafufu
161. Balikowa Henry
162. Balikuddembe Joseph Mutebi
163. Balingira Nakendo Abdu
164. Balyejjusa Julius
165. Balyejjusa Sulaiman Kirunda
166. Balyeku Moses Grace
167. Bambalira John Jackson
168. Bamuturaki G.M
169. Bamwanga Stephen
170. Bandanyanya R.N  (Minister UPC II)
171. Bangirana Anifa Kawooya
172. Bantariza Francis
173. Banyenzaki Henry  (Minister NRM)
174. Barigye J (Former Omugabe of Ankole)
175. Barumba Beatrice Rusaniya
176. Baryabuza Leo (Rev. Fr)
177. Baryayanga Andrew Aja
178. Baryomunsi Chris
179. Basajjabalaba Nasser
180. Basaliza Henry Araali
181. Basaliza Mwesige Steven
182. Bashaija Kazoora John
183. Basoga Nsadhu  (Minister NRM)
184. Batumbya P.M
185. Batwala J.
186. Bayigga Micheal P. Lulume
187. Bazaale Byaruhanga Philip  (Minister NRM)
188. Bazana Kabwegyere Tarsis  (Minister NRM)
189. Bazalaki LT. Col
190. Bazira Amon (Minister UNLF)
191. Bbale Bwanika
192. Bbumba Syda Namirembe  (Minister NRM)
193. Besisira Ignatius
194. Biajo A. Etoke
195. Bidandi Ssali Jaberi  (Minister NRM)
196. Bigirwa Bernadette
197. Bigirwa Julius Junjura
198. Bikorwenda Ida
199. Bikwasizehi Deusdedit. K
200. Biraaro Ephraim Ganshanga
201. Birabwa Kiwanuka R
202. Birekeraawo Nsubuga Mathius
203. Birimumaaso Mulindwa. E
204. Bisamunyu Elinathan
205. Bitahwa Samson
206. Bitamazire Raphael
207. Bitangaro.K.Samuel (Minister NRM)
208. Bitekyerezo Kab Medard
209. Boona Emma
210. Borodi Chaiga
211. Bosa J.
212. Bucyanayandi Tress  (Minister NRM)
213. Bukeni Gyabi Fred
214. Bukenya Balibaseka Gilbert (Minister/Vice President NRM)
215. Bulamu Johnny Richard
216. Busima Mafabi Cosmas
217. Businge Rusoke Victoria
218. Busingye Mary Karooro Okurut  (Minister NRM)
219. Butele Anthony Logulu  (Minister UPC II/NRM)
220. Butime Rwakakaira Tom (Col) (Minister NRM)
221. Buturo Nsaba  (Minister NRM)
222. Buzabo B.M
223. Bwambale Bihande Yokasi
224. Bwambale Loyce
225. Bwana Victor (Major)
226. Bwangamoi Ojoba John
227. Bwerere Kasole Lwanga Edward
228. Byabagambi John  (Minister NRM)
229. Byakatonda John
230. Byamukama Dora
231. Byamukama Nulu
232. Byanagwa Samuel Rwamafa
233. Byandala Abraham James  (Minister NRM)
234. Byanyima Boniface
235. Byanyima Nathan
236. Byanyima Winnie
237. Byarugaba Alex Bakunda
238. Byarugaba Grace Isingoma
239. Byarugaba Livingstone (Dr.)
240. Byaruhanga Charles
241. Byaruhanga Mwanainchi Fabius
242. Byaruhanga Philip (Dr.)  (Minister NRM)
243. Byatike Matovu David  (Maj.)
244. Byekwaso Lubega N. Getrude
245. Byenkya Beatrice Nyakaisiki
246. C.B.Katiti
247. C.G .K.Musisi
248. C.J.M.Magara
249. Cadet Benjamin
250. Chango Machyo  (Minister NRM)
251. Chebet Maikut
252. Chebrot Steven (Dr.)  (Minister NRM)
253. Chef Ali (Brig.)  Chief of Staff/NRA)
254. Chekwel Lydia
255. Chemaswet Abdi Fadhil Kisos
256. Chemutai Phyllis
257. D.B.Barisigara
258. D.D Lobunei
259. D.M.Kimaswa
260. D.O.Lobunei
261. Dombo Emmanuel Lumala
262. Dradiga Drani Angelo
263. Drito Martin Andi
264. D’Ujanga Giw Simon  (Minister NRM)
265. E.B.Bwambale
266. E.B.S.Lumu Dr. (Minister UPC I)
267. E.Babumba
268. E.Kirenga  (Minister NRM)
269. E.L.K Mulira
270. E.M.K.Mulira
271. E.Y.Lakidi
272. Ebil Fred
273. Ebong David
274. Ecweru Musa Francis (Minister NRM)
275. Ecwou Dennis
276. Egou Charles
277. Egunyu Asemo Fiona
278. Egunyu Nantume Janepher
279. Ejua Simon  (Minister NRM)
280. Ekanya Geofrey
281. Ekemu Charles Willy
282. Ekemu Joseph
283. Ekinu R.
284. Ekuma George Stephen
285. Ekwaru Justine
286. Ekwau Ibi Florence
287. Elyau M.J
288. Emigu Julius Peter
289. Engola Sam  (Minister NRM)
290. Epetait Francis
291. Eresu Elyanu John
292. Eriaku Peter Emmanuel
293. Eriyo Jessica  (Minister NRM)
294. Esele John Peter
295. Etonu Benedict  (Minister UPC II)
296. Etuku Onyok David
297. F.G.Sembeguya
298. F.K.Onama  (Minister UPC I)
299. Fungaroo Kaps Hassan
300. G.A.Kassim Lakha
301. G.O.B.Oda  (Minister UPC I)
302. Gaboi Kibaale Wambi David
303. Gasatura Gard
304. Giruli David Livingstone
305. Gobba George Steve
306. Gole Nicholas Davis
307. Grace S.K Ibingira  (Minister UPC I)
308. Gudoi Yahaya
309. Guma Gimisiriza David
310. H.E Abdala Anyuru  (Head of Public Service)
311. Hasahya Ali
312. Hashaka Jackson
313. Hashaka Kabahwezi Florence
314. Hyuha Samali Dorothy (Minister NRM)
315. I. Ssebunya
316. Igeme Nathan Nabeta  (Minister NRM)
317. Ikote Alleluya Rosette
318. Ilukori Samson S.A
319. Imumet Isaiah
320. Iriama Margaret
321. Iriama Rose
322. Isabirye Iddi
323. Isinga Stanlus
324. Isingoma Fredrick K.
325. J. Bossa
326. J.B.Lubandi
327. J.B.T.Kakonge  (Minister UPC I)
328. J.Ekaju
329. J.H.Obonyo
330. J.M.Okae
331. J.N.K Wakholi  (Minister UPC I)
332. J.P. Loruk
333. J.S.Luyimbazi Zaake  (Minister UPC I)
334. J.T.Simpson
335. J.W.Kiwanuka
336. Jamwa Tezira
337. Jjuko Walugembe
338. John K Babiiha (Vice President)
339. K.K.Karegyesa
340. K.M.Ngirisi
341. Kaabule Evelyn Naome Mpagi N.
342. Kaahwa Erisa Amooti
343. Kaahwa Tophace Byagira
344. Kabaale Kwagala Olivia
345. Kabaale L.K
346. Kabahenda Flavia Rwabuhoro
347. Kabajo James Kyewalabye
348. Kabakumba Labwooni Masiko
349. Kabanda Sebano Pherry
350. Kabayo John Patrick
351. Kabereebe Amon-Reeves.M
352. Kaboha P
353. Kabuusu Moses Wagaba
354. Kaddumukasa Ssozi Jerome
355. Kaddunabbi Ibrahim Lubega Iga
356. Kafeero Ssekitoleko Robert
357. Kafire Rainer Juliet
358. Kafuda Boaz
359. Kafumbe-Mukasa A. Hajji
360. Kagaba Harriet
361. Kaggwa Med Sozi (Minister NRM)
362. Kagimu Kiwanuka  (Minister NRM)
363. Kahunde Helen
364. Kaija W. John
365. Kaijuka Richard  (Minister NRM)
366. Kajara Aston Peterson  (Minister NRM)
367. Kajeke Wilfred
368. Kajubi Sepiriya
369. Kakembo Nsangi Mary
370. Kakoba Onyango
371. Kakonge E. (Minister NRM)
372. Kakonge John
373. Kakooza James  (Minister NRM )
374. Kakooza Joseph Herman
375. Kakooza Robert
376. Kakulu Edison
377. Kakungulu Shannon (Dr.)
378. Kaliba Steven
379. Kalule Settala Lawrence
380. Kalule Ssengo Emmanuel
381. Kamana Wesonga Edward
382. Kamanda Bataringaya  (Minister NRM)
383. Kamara John Nizeyimana
384. Kamateeka Jovah
385. Kamba Saleh W
386. Kambere A. Tibaijuka
387. Kamugisha Alex  (Minister NRM)
388. Kamugisha Aryatugumya
389. Kamuntu Ephraim
390. Kamurwon Peter
391. Kamya Beti Olive Namisango (Minister NRM)
392. Kandole Clement
393. Kanyankole Tadeo (Brig)
394. Kanyeihamba David
395. Kanyeihamba George  (Minister NRM)
396. Kanyike Anthony William
397. Kanyomozi Yonasani B. (Minister UPC II)
398. Kapkwomu Ndiwa Kapkwomu
399. Karegyesa K
400. Karugaba Apollo (Dr.)
401. Karugaba J.T
402. Karuhanga Elly W.
403. Karuhanga Kafureeka Gerald
404. Karungi Elizabeth
405. Karusoke Constantino
406. Kasaija Kabuubi
407. Kasaija Matia
408. Kasaija Stephen Kagwera
409. Kasajja George Patrick
410. Kasajja-Byakika G.S
411. Kasamba Mathias
412. Kase-Mubanda Freda Nanziri
413. Kasenene Peter(Prof)  (Minister NRM)
414. Kashaija Robert
415. Kasibante Moses
416. Kasigwa Harry
417. Kasirivu Atwooki Baltazar  (Minister NRM)
418. Kasozi Joseph Muyombya
419. Kasujja G.W
420. Kasule Justine Lumumba  (Minister NRM)
421. Kasule Robert Sebunya
422. Kasura F
423. Kataike Sarah Ndoboli
424. Katalikawe O.B
425. Katama D.
426. Katende Gordon Sematiko
427. Katenta Apuuli
428. Kateregga Livingtone (Col)
429. Katetegirwe I
430. Katikajjiira M.M
431. Kato Wambi
432. Katongole Badhul
433. Katoto Hatwib
434. Katuntu Abdu
435. Katuramu Hood Kiribedda
436. Katureebe Bart Magunda (Minister NRM/Chief Justice)
437. Katwiremu Yorokamu Bategana
438. Kavuma M.P
439. Kavuma Steven B.K (Minister NRM)
440. Kawanga John Baptist (Minister NRM)
441. Kawuma Mohamed
442. Kayagi Sarah Netalisire
443. Kayira Paska
444. Kayizzi Asanasio
445. Kayonde Israel
446. Kayondo Deo
447. Kayondo Tom
448. Kayongo Tom
449. Kazibwe Musisi Tom
450. Kazinja S
451. Kazzora John Wiycliffe Rutagyemwa
452. Kazungu Justine
453. Kenyi S.R
454. Kermu Alphose B.
455. Kerwegi Rosemary
456. Kezimbira Muyingo (Dr.)  (Minister NRM)
457. Khainza Justine
458. Khiddu Makubuya Edward Prof. (Minister NRM)
459. Kibaale Wambi George David
460. Kibazanga Christopher  (Minister NRM)
461. Kibedi Wanume Zaake  (Minister, Amin’s regime)
462. KibirangoKaseera  David ( Capt)
463. Kibirige Haruna
464. Kibirige Sebunya (Dr.) (Minister NRM)
465. Kiboijana Margaret Namara
466. Kibuule Ronald (Minister NRM)
467. Kiggundu Patrick
468. Kigongo Moses (Vice Chairman NRM)
469. Kigozi Daniel (Minister NRM)
470. Kiingi Simon
471. Kiiza Kabwimura. Y
472. Kiiza Monday Ernest Apuuli  (Minister NRM)
473. Kiiza Rwebembera James
474. Kiiza Winifred (Leader of Opposition 10th Parliament)
475. Kikungwe Issa
476. Kimera Basajjabalaba Vicent
477. Kinobe James William (Maj. Rtd) (Minister NRM)
478. Kintu Florence
479. Kintu Moses
480. Kintu Musoke (Prime Minister NRM)
481. Kinyata George Stanely (Dr.)
482. Kiraso Birungi Beatrice
483. Kireju Dan
484. Kirenga Emmanuel  (Minister NRM)
485. Kirya Gole
486. Kiryapawo Loi Kageni
487. Kiryapawo Sisye  (Minister NRM)
488. Kisa Yyeko John
489. Kisamba Mugerwa Wilberforce Dr. (Minister NRM)
490. Kisekka Samson (Dr.) Prime Minister/Vice President NRM)
491. Kisembo  Muleju Amooti George
492. Kisembo Matia Peterson
493. Kisesi James Wako
494. Kisira Margaret
495. Kitaka Gawera E.J.H
496. Kitatta Aboud
497. Kithende Kalibogha Apolinaris
498. Kitunzi Asumin
499. Kityo Henry Mutebi
500. Kiwagama William Wilberforce
501. Kiwalabye Musoke Daniel
502. Kiwanda Godfrey Ssubi  (Minister NRM)
503. Kiwanuka Maria   (Minister NRM)
504. Kiwanuka Musisi C.G
505. Kiyingi Asuman  (Minister NRM)
506. Kiyingi Bbosa Kenneth Joseph
507. Kiyingi Deogratius
508. Kiyonga Chrispus Walter Bazarra (Dr.) (Minister NRM)
509. Kiyonga Francis Adamson
510. Kizige Moses (Minister NRM)
511. Kizza Amooti Asa
512. Kizza Besigye Col Rtd  (Minister NRM/Opposition flagbearer)
513. Kobel Victor Paul
514. Koluo Charles Peter
515. Kubeketerya James
516. Kuka Jane Frances
517. Kulany Getrude
518. Kule Muranga Joseph
519. Kusasira Peace Kanyesigye MubirWu
520. Kutesa Kahamba Sam  (Minister NRM)
521. Kwebiha Joyce
522. Kwemara Ngabu William
523. Kweronda Ruhemba  (Minister NRM)
524. Kwiyucwiny Grace Freedom  (Minister NRM)
525. Kwizera Eddie Wa Gahungu
526. Kwizera Eudia
527. Kyahurwenda Abwooli K. Tomson
528. Kyaligonza Matayo (Maj. Gen.)
529. Kyambadde Amelia Anne  (Minister NRM)
530. Kyanjo Hussein Hajji
531. Kyatuheire Jacqueline
532. Kyazze Seguya Leo (Lt. Father)
533. Kyegayo Jowali Kagwa
534. Kyesimira Yoweri (Prof.)  (Minister UNLF/NRM)
535. Kyetunda Muhindo Elijah
536. Kyeyune Haruna
537. Kyokuhaira Kyaka Vicky
538. Kyomugisha Grace (Lt. Col.))
539. Kyooma Xavier Akampurira
540. L.K Kabaale
541. L.Kalule-Settala (Minister UPC I)
542. L.Lubowa
543. Lanyero Sarah Ochieng
544. Latigo Olal Kenneth
545. Lematia Ruth Molly Ondoru
546. Lochiam Miligan Rose
547. Lochoro Eunice
548. Logiro Ngorok Peter
549. Lokeno Faustin
550. Lokeris Aparite Paul
551. Lokeris Peter Aimat  (Minister NRM)
552. Lokeris Samson
553. Lokii John Baptist
554. Lokii Peter Abrahams
555. Lokodo Simon
556. Lolem Micah
557. Lomilo Joseph
558. Lorot John
559. Lowila Cd Oketayot
560. Lubega Damiano
561. Lubega Godfrey
562. Lubega Medard Sseggona
563. Lubega Waggwa Swaibu
564. Lubogo Kenneth
565. Lubowa Moses Paul
566. Lubowa Paul
567. Lubyayi Iddi Kisiki
568. Lubyayi John Bosco Sseguya
569. Lugoloobi Amos
570. Lukwago Erias  (Lord Mayor, Kampala)
571. Lukwago Gabriel
572. Lukwago Rebecca Nalwanga
573. Lukyamuzi John Ken
574. Lule Mawiya Umar
575. Lutemba Kezekia
576. Luwuliza Kirunda J.M.M (Minister UPC II)
577. Luyombya Jack
578. Luzinda Kizito Jamada  (Minister , Amin)
579. Lwanga Herbert Wilson
580. Lwanga Timothy Mutekanga
581. Lyadda-Hirya Abudu
582. M.A.Okelo
583. M.H.Kulunya
584. M.K.Kuhikya
585. M.K.Patel
586. M.Katikajira Mukasa Hajji
587. M.N.Mehta
588. Maate Rogers
589. Mabikke Michael
590. Madada Kyebakoze Sulaiman  (Minister NRM)
591. Madungha K.J Dr.
592. Maganda Julius
593. Magezi Daudi (Dr.) (Minister UPC I/NRM)
594. Magimbi John Sabastiano
595. Magombe Kenneth
596. Magoola Zirabamuzaale B (Minister NRM I)
597. Magulumaali Mugumya Erasmus
598. Magyezi Raphael
599. Makhoha Margaret
600. Makmot H.M.B (Minister UPC II)
601. Male Sam
602. Malinga Cooper (Maj)
603. Malinga Johnson
604. Malinga Lo Ojulla
605. Malinga Tom
606. Mallinga Steven Oscar(Dr) (Minister NRM)
607. Mambule Kiggundu Eriyah
608. Mandera Amos
609. Manzi Tumubweine (Minister NRM)
610. Mao Norbert  (DP President General)
611. Maruru Z  (Member of Military Commission)
612. Marwas Paulino
613. Masaba A.K
614. Masaba S
615. Masaba Wafaana C.
616. Masette-Kuuya P. (Minister UPC II)
617. Masiga R.E
618. Masiko Winifred Komuhangi
619. Matembe Miria R.K  (Minister NRM)
620. Mateke Philemon
621. Matovu Byatike(Dr)
622. Matovu David (Maj.)
623. Matovu Gregory
624. Matte Joseph Sibalinghana
625. Maumbe Mukhwana Jack  (Minister NRM)
626. Mawanda Michael Maranga
627. Mayanja Mohammed  (Minister NRM)
628. Mayengo Israel
629. Mayombo Noble (RIP)
630. Mazima Eliphaz
631. Mbabazi Betty Ahimbisibwe
632. Mbabazi Kabushenga Hamlet
633. Mbagadhi Fredrick Nkayi
634. Mbahimba James
635. Mbalibulha Taban Christopher
636. Mbogo Kezekia
637. Mburo-Muhindo Jerome
638. Mehangye Idah
639. Menhya Gerald Simon
640. Migadde Robert Ndugwa
641. Migereko Daudi  (Minister NRM)
642. Mindra Joyo Eugenia
643. Mondo Kagonyera (Prof.) (Minister NRM)
644. Moro Benjamin
645. Mpairwe Beatrice
646. Mpaulo J.P
647. Mpiima Dorothy Christine
648. Mpuuga Mathias
649. Mubanda Alfred (Dr.)
650. Mubito John Bosco
651. Mugabi Muzaale Martin Kisule
652. Mugambe Joseph Kifomusana
653. Mugara Kabagambe Francis
654. Mugarura E. Joy
655. Mugema Peter
656. Mugenyi Yosamu
657. Mugerwa Namaggwa Sauda
658. Mugisa Muhanga Margaret
659. Mugisha Muntu (Maj. Gen) (Former Army Commander/NRA)
660. Mugume Roland
661. Mugwanya Matayo
662. Mugwisa Samwiri (Minister UPC II)
663. Mugyenyi Rutamwebwa Mary  (Minister NRM)
664. Muhandi R. J Dr.
665. Muhumuza David
666. Mujungu Jennifer K.
667. Mujuni Vicent Kyamadidi
668. Mujuzi Pius
669. Mukabera Annette
670. Mukama Francis Joseph.N
671. Mukasa Anthony Harris
672. Mukasa Pascal
673. Mukaye Wabudeya Beatrice  (Minister NRM)
674. Mukiibi Benigna
675. Mukiibi Ibrahim  (Minister NRM)
676. Mukisa Fred  (Minister NRM)
677. Mukitale Birahwa Stephen A
678. Mukose Moses Mutabaali
679. Mukula George Michael (Minister NRM)
680. Mukula Richard
681. Mukuru Sande (Lt.Col.)
682. Mukwaya Abby
683. Mukwaya Balunzi Janat (Minister NRM)
684. Mulema P.S (Minister NRM)
685. Mulenga J.  (Minister NRM)
686. Mulengani Benard
687. Mulimba John
688. Mulindwa Patrick
689. Mulira Ham  (Minister NRM)
690. Muloma P.S
691. Mulondo Besweri (Minister NRM)
692. Mulongo Simon
693. Muloni Irene Nafuna  (Minister NRM)
694. Mulumba Meddie B
695. Mumia Micheal
696. Munyira Wabwire Omusolo Rose
697. Musamali N.
698. Musasizi Henry Ariganyira
699. Mushemeza Elijah Dickens
700. Musinguzi Yona
701. Musisi Patrick
702. Musoke Walusimbi
703. Musumba Isaac Isanga (Minister NRM)
704. Mutebi Mulwanira G.
705. Mutesasira Timothy (Dr.)
706. Mutuluuza Peter Claver B
707. Mutyaba Benedict Ziribasanga
708. Mutyabule Florence Tibafana
709. Muwanga Isaac
710. Muwanga Muhammad Kivumbi
711. Muwanga P  (Former Vice President)
712. Muwulize Norman Ibrahim
713. Muwuma Milton Kalulu
714. Muyingo John Chrysestom  (Minister NRM)
715. Muyiisa John Chrisestom
716. Muyonga Wamatsembe Samuel
717. Mwandha James
718. Mwebaza Sarah Wenene
719. Mwebesa Ntegamahe Christine
720. Mwesigye Adolf Kasaija  (Minister NRM)
721. Mwesigye Fred (Col.)
722. Mwesigye Ruhindi Hope  (Minister NRM)
723. Mwiru Paul
724. Mwondha Patrick John  (Minister UPC II)
725. N.M.Patel(First Speaker)
726. Nabbanja Robinah
727. Nabeta D.J.K
728. Nabirye Agnes
729. Nabugere Flavia (Minister NRM)
730. Nabukenya Brenda
731. Naburri Lorika W. (Minister UPC II)
732. Nabwiso Bulima Wilberforce
733. Nacha Lorika Rose
734. Nadiope W. (Busoga Isebantu, Former Vice President and Minister NRM)
735. Najjemba Rosemary Muyinda  (Minister NRM)
736. Najjuma Faridah Kasasa
737. Nakabale Patrick
738. Nakabira Gertrude Lubega
739. Nakato Kyabangi Katusiime
740. Nakawuki Susan
741. Nakawunde Sarah Temulanda
742. Nakayenze Connie Galiwango
743. Nakwang Christine Tubbo
744. Nalubega Mariam Patience
745. Nalugo Sekiziyivu Mary M.
746. Nalule Safia Juuko
747. Namaganda Susan
748. Namara Grace
749. Namayanja Florence
750. Namayanja Rose Nsereko (Minister NRM)
751. Nambooze Betty Bakireke
752. Namiti R.K (Capt)
753. Namoe Stella Anyomera
754. Nampera Catherine
755. Nampijja Lukyamuzi Susan
756. Namugenyi K. Noelina
757. Namugwanya Benny Bugembe  (Minister NRM)
758. Namumbya Sarah Mwanja
759. Namusoke Kiyingi Kyama Sarah  (Minister NRM)
760. Namuyangu Kacha Jenipher  (Minister NRM)
761. Nandala Mafabi Nathan  (Leader of Opposition 8th Parliament )
762. Nan’gwale A.W  (Minister UPC II)
763. Nankabirwa Ann Maria
764. Nansubuga Sarah Nyombi
765. Nantaba Idah Erios  (Minister NRM)
766. Nantume Eron Janet
767. Nanyondo Birungi Carolyn
768. Nanyumba S.J (former Chief of Staff UNLA/NRA)
769. Nasasira John  (Minister NRM)
770. Nauwat Rosemary
771. Nayiga Florence Ssekabira
772. Ndawula Kaweesi Edward Mike
773. Ndeezi Alex
774. Ndege John Joshua
775. Nduhura Richard Barugahare  (Minister NRM)
776. Nekesa Barbara Oundo   (Minister NRM)
777. Ngabirano Charles
778. Ngobi M. Mathias  (Minister UPC I /UNLF)
779. Ninsiima Ronah Rita
780. Niwagaba Wilfred
781. Njuba Getrude (Capt) (Minister NRM)
782. Njuba Samuel Kalega (Minister NRM)
783. Nkalubo Wasswa
784. Nkurukenda Flora K.
785. Nkuuhe Johnson
786. Nkwasibwe E.R Dr. (Minister UPC II)
787. Nkwasibwe Loy
788. Nokrach William Wilson
789. Nsanja Patrick K. Mabirizi
790. Nsereko Muhammad
791. Nshaija Dorothy Kabaraitsya
792. Nshimye Sebutulo Augustine  (Minister NRM)
793. Nsubuga Kaggwa
794. Nsubuga Mayanja Saziri
795. Nsubuga Nsambu Yusuf
796. Nsubuga William
797. Ntabazi Harriet
798. Ntabgoba Jeninah Mary
799. Ntacyotugira Philip Mary
800. Ntale A
801. Ntege Lubwama M (Minister UPC II)
802. Ntimba John (Minister NRM)
803. Nuwagaba Herbert Muntuyera
804. Nuwagira Esau
805. Nvumetta Lutaya Kavuma Ruth
806. Nyago Lydia Kibwika
807. Nyai Dick
808. Nyakatura W. Rwabukuba
809. Nyakecho Okwenye Annet
810. Nyakikongoro Rosemary
811. Nyanzi E.
812. Nyanzi Vincent Makumbi  (Minister NRM)
813. Nyedwoha Mutiti Jonathan
814. Nyeko Ocula Micheal
815. Nyeko Pen’mog
816. Nyero N.A
817. Nyiira Zerubabel Mijumbi  (Minister NRM)
818. Nyirabashitsi Sarah Mateke
819. Nyombi Peter (Minister NRM)
820. Nyombi Thembo George William (Minister NRM)
821. Nzoghu M. William
822. Obbo Henry Joseph
823. Obiga Kania Mario  (Minister NRM)
824. Obol Ochola James  (Minister UPC I)
825. Obongonyinge C.
826. Obonyo Jabwor G.H
827. Oboth Marksons Jacob
828. Obua Dennis Hamson
829. Obua G.H Dr.
830. Obua Ogwal Benson
831. Obura Felix
832. Oburu Grace
833. Obuwa G.H
834. Oceng D. Alex Penytoo
835. Ochieng Peter Patrick
836. Ochola Stephen
837. Ochwa David
838. Oda Gasper (Minister UPC I)
839. Odeyak Okot C
840. Odit John
841. Odoi Oywelowo Fox
842. Odong Vincent
843. Odonga Samuel Otto
844. Odongo Oduka Theresa
845. Oduman Albert Charles Okello
846. Odyek-Okot Charles
847. Ofory Rugette Arthur
848. Ofumbi A. (Minister NRM)
849. Ogenga Latigo Morris W. (Prof) (Leader of Opposition 7th Parliament)
850. Ogola Akisoferi
851. Oguttu Wafula Phillip (Leader of Opposition 9th Parliament)
852. Ogwal Jacinto Deusdedit
853. Ogwang John
854. Ogwang Peter
855. Ogwel Loote Sammy
856. Ojera Alex  A. (Minister UPC I)
857. Ojok B’leo
858. Ojok Mulozi (Minister UNLF/NRM)
859. Ojok N. Isaac Dr.  (Minister UPC II)
860. Okecho William
861. Okee Barmich. V
862. Okello Anthony
863. Okello Luwum Ben
864. Okello Okello Livingstone
865. Okello  Martin
866. Okello T
867. Oker Mary
868. Okeyoh Peter
869. Okwara Peter
870. Okia Charles
871. Okiror Augustine
872. Okodi Levi
873. Okorimoe Janet Grace Akech
874. Okot Alex
875. Okot John Amos
876. Okot Ogong Felix (Minister NRM)
877. Okot Santa
878. Okulo Epak Yefusa (Dr.)
879. Okulu Ambrose
880. Okumu Obina John
881. Okumu Ringa Patrick Aloysius  (Minister NRM)
882. Okumu Ronald Reagan
883. Okune J. Joseph  (Minister NRM)
884. Okuonzi Sam Agatre
885. Okupa Elijah
886. Okwakol Ikodo O.
887. Okwara Peter
888. Okware Andrew
889. Okwenje Wilson (Minister UPC II)
890. Okwir Okullo Betty
891. Olanya Gilbert
892. Olanya Olenge A.A.E  (Minister UPC II)
893. Olara Okello .B
894. Olega Ashraf Noah
895. Oleny Charles Ojok
896. Oleru Huda
897. Olico-Okui G. Dr.
898. Olubo M.A.P
899. Olum Zachary  (Minister NRM)
900. Omach Mandir Jachan Fred Minister NRM)
901. Omara Atubo Daniel  (Minister NRM)
902. Omara Geoffrey
903. Omara Teddy
904. Omeda Max
905. Omodi-Okot B.S
906. Omolo Peter
907. Omona Kenneth Olusegun
908. Omony Ogaba Fred (Minister NRM)
909. Omwony Henry
910. Omwony Ojwok  (Minister NRM)
911. Omwonya Oribdhogu Stanley
912. Onapito Ekomoloit Francis
913. Ondoa Christine  (Minister NRM)
914. Onek Obaloker Hillary  (Minister NRM)
915. Ongalo Obote Clement Keneth
916. Ongom Absolom
917. Ongora Atwai (Rev.)
918. Ongwen Yafesi Yeko
919. Opange Louis
920. Openy Ali
921. Opio Albina
922. Opio Gabriel  (Minister NRM)
923. Opolot Jacob Richards
924. Opoti Dhugira Ester
925. Opoti Vitali
926. Orech David Martin
927. Oryang Anthony
928. Oryem Henry Okello  (Minister NRM)
929. Oryem John Bosco
930. Oryokot John Dewitt
931. Osegge Angelline
932. Osindek Wangor W  (Minister UPC I/II)
933. Osire Jackson
934. Otada Sam Owor Amooti
935. Otage Wilson
936. Otai P.A.I (Minister UPC II)
937. Otekat John Emilly
938. Oteng, Dr
939. Otiam Otaala Emmanuel (Minister NRM)
940. Otim John Joseph Dr. (Minister UPC II)
941. Otim Omara Yafesi
942. Oulanyah Jacob L’Okori (Deputy Speaker 9th and 10th Parliament)
943. Oule Otim
944. Ovonji Valeriano
945. Owiny Dollo Chigamoy Alfonse  (Minister NRM/Judge)
946. Oyat Benet Benjamin
947. Oyet Simon
948. Oyite-Ojok David (Maj. Gen) (UNLA Chief of Staff)
949. P.K Ssengendo
950. P.Kasujja
951. P.Kiggundu
952. P.Mulema (Prof)  (Minister NRM)
953. P.Munyagwa-Nsibirwa
954. P.Muwanga (Vice President UPC II)
955. P.N.Serumaga (Minister UNLF)
956. Pataki Amasi
957. Picho-Owiny A. (Dr.)  (Minister UPC II)
958. Pinto Emmanuel Xaverio
959. Piro Santos Eruaga
960. Polly Mukiibi
961. Pulkol David Bwangamoe (Minister NRM)
962. Rwakasisi Evan
963. Ringe Chan David
964. Rubaale Bikorwenda Ida
965. Rubaihayo P.R Dr.  (Minister UPC II)
966. Rubale Tom K. (Minister NRM)
967. Rugadya I.Tundulu
968. Ruhindi Freddie  (Minister NRM)
969. Ruhunda Alex
970. Rukikaire N. Matthew  (Minister NRM)
971. Rukundo Serapio (Minister NRM)
972. Rukutana Mwesigwa (Minister NRM)
973. Rurangaranga Edward (Minister UPC II)
974. Rutaro H. Atanasio
975. Ruzindana Augustine (IGG/ NRM)
976. Rwabita Deo Kajunzire (Minister NRM)
977. Rwaboona Kagurusi
978. Rwabuhinga Adyeeri Charles
979. Rwabyomere Kakima Joan
980. Rwakakooko Elly
981. Rwakihembo Ulrich M (Dr.)
982. Rwakimari Beatrice
983. Rwakoojo Samuel Asiimwe
984. Rwamafa John Wilberforce
985. Rwamirama Bright Kanyontore  (Minister NRM)
986. Rwanyarare J.W. (Dr.) Minister UPC II)
987. Rwegyema Fred (Maj. Gen.) Deputy Army Commander NRA
988. Rwendeire Abel (Minister NRM)
989. S.E.Isiagi (Minister UPC I)
990. S.G.Muduku
991. S.K.Masembe-Kabali
992. S.M.Ojok Dr. (Minister NRM)
993. S.W.Uringi
994. Sabiiti Jack
995. Sabiiti Yafesi
996. Sabila Herbert Kaale
997. Sabila Nelson
998. Saidi Okuti Nasur
999. Sam Kenyi
1000. Sebalu Mike Kennedy
1001. Sebuggwawo S
1002. Sebuliba Mutumba Richard
1003. Sejjoba Isaac
1004. Serkaja Barteka
1005. Sekindi David L.S
1006. Sekitoleko Juliet Kabonesa
1007. Sekitoleko Sebastiano
1008. Sekiziyivu Sammy Jones
1009. Sekyanzi Ndawula Ali
1010. Semajege Higiro
1011. Semambo
1012. Semakula Kiwanuka  (Minister NRM)
1013. Sembajja Sulaiman Hajji
1014. Sembatya A.B.K
1015. Sempa Amos K. (Minister UPC I)
1016. Sempala Mbuga Edward William
1017. Semunjoga A
1018. Senyonga Edward
1019. Serunjogi Ali (Haji)
1020. Serunjogi Lastus Katende
1021. Sewanyana H.B
1022. Shafiq Arain
1023. Shinyabulo-Mutende James (Minister NRM)
1024. Sibo Adrian
1025. Sikubwabo Kyeyune George
1026. Sikyewunde W Dr
1027. Sitenda-Sebalu William
1028. Ssalabaya Haruuna
1029. Ssali Baker
1030. Ssali P
1031. Ssasaga Isaiah Johny
1032. Ssebaana J. Kizito (Minister NRM)
1033. Ssebagereka Sam (Minister NRM)
1034. Ssebaggala Abdu Latif Sengendo
1035. Ssekikubo Theodore
1036. Ssemmuli Anthony
1037. Ssemogerere Kawanga Paul (DP President General/Minister NRM)
1038. Ssempangi Kefa Fredrick.S (Minister UPC II)
1039. Ssempijja Vincent Bamulangaki  (Minister NRM)
1040. Ssemugaba Samuel
1041. Ssemujju Ibrahim nganda
1042. Ssendawula Gerald
1043. Ssendegeya M
1044. Ssengendo P.K
1045. Ssengooba A.B
1046. Ssenteza J
1047. Ssentongo Nabulya Theopista
1048. Sserunjogi James Mukiibi
1049. Sserwanga D
1050. Ssewungu Joseph Gonzaga
1051. Ssimbwa John
1052. Ssinabulya Sylivia Namabidde
1053. Ssonko J H
1054. Suruma Ezra (Minister NRM)
1055. T.C.K.Mudhungu
1056. Taaka Kevinah Wanaha Wandera
1057. Taire Idhwege Godfrey
1058. Tanna Sanjay
1059. Tashobya N. Stephen
1060. Tayebwa Odo
1061. Tebigwayo George Kaizi
1062. Tete Chelangat Everline
1063. Tewungwa S (Minister UPC II)
1064. Tibamanya Urban P.K (Minister NRM)
1065. Tibamwenda Karugaba
1066. Tibanyendere
1067. Tibarimbasa Avitus
1068. Tiberondwa Adonia Dr.  (Minister UPC II)
1069. Timbigamba Lyndah
1070. Tindamanyire Kabondo Gaudioso
1071. Tinkasiimire Barnabas
1072. Tiperu Nusura
1073. Todwong Richard (Minister NRM)
1074. Toolit Simon Akecha
1075. Tsekooko N.J.W (Judge of Supreme Court)
1076. Tubwita Grace Bagaya Bukenya
1077. Tuma Ruth
1078. Tumukunde Henry (Gen) (Minister NRM)
1079. Tumukunde Z.B
1080. Tumwebaze Kagyigyi Frank  (Minister NRM)
1081. Tumwesigye Elioda (Minister NRM)
1082. Tumwesigye Jotham (IGG/NRC/Supreme Court Judge)
1083. Tumwine S. (Minister NRM)
1084. Tungwako Henry (Minister UPC II)
1085. Turyahabwa Onesmus
1086. Turyahikayo Kebirungi Mary P.
1087. Turyashemerwa Dani (Eng.)
1088. Tuunde Mary Marion Nalubega
1089. Twarebireho Tungwako.E
1090. Twa-Twa Mutwalante Jeremiah
1091. Twino-Kataama D
1092. Udongo Pacuto Betty
1093. Upor-Ukwong’a J.J (Col.)
1094. V.K.Rwamwaro (Minister UPC II)
1095. W.M. Sikyewunda Dr.
1096. W.W.Kalema (Minister UPC I)
1097. Wabudeya Beatrice Mukaye (Minister NRM)
1098. Wacha Ben
1099. Wadada Femiar
1100. Wadri Kassiano Ezati
1101. Wagonda Muguli John Wilson
1102. Waibale A.N
1103. Waira Kyewalabye Majegere S.J.
1104. Waligo A.P.N (Former Prime Minister, Military Junta/Minister UPC II)
1105. Wamakuyu Mudimi Ignatius
1106. Wamanga Wamai Jack
1107. Wamboza Yutuko
1108. Wambuzi Gagawala Nelson (Minister NRM)
1109. Wamulongo Alikupasadi
1110. Wamusi Ted
1111. Wananzofu Simon Peter
1112. Wandera Martin
1113. Wandera Ogalo
1114. Wandira Paul
1115. Wandyaka Nsubuga Moses
1116. Wanendeya William
1117. Wangubo Abdallatif
1118. Wangwa Rutangye Nagudi Erinah
1119. Wanjusi Wasieba Sylvester  (Minister NRM)
1120. Wanyina Francis
1121. Wasike Stephen Mugeni
1122. Wasswa John Richard
1123. Wasswa Lule (Deputy IGG/NRM)
1124. Wasswa Ziritwawula Joseph
1125. Wasugirya Fred B.
1126. Wejuli Alex
1127. Wekiya Florence
1128. Wogwawabi Gwaivu
1129. Wolimbwa Bernard
1130. Wonekha Oliver
1131. Wopuwa George William
1132. Y.B.Semambo (Dr.)
1133. Y.K.Musitwa
1134. Y.M.Kirya
1135. Y.Z.Kyesimira (Prof) (Minister UNLF/NRM)
1136. Yaguma Wilberforce
1137. Yiga Anthony
1138. Yumaa J.
1139. Z.Munaba
1140. Z.R.Babukiika
1141. Zabasaija Deo
1142. Zizinga Olive (Capt). (NRC)
SHARE